فلزیاب

ارسال شده در: مقالات | 0

فلزیاب : سلام میکنیم خدمت همراهان همیشگی و کاربرن محترم سایت شهر ، همان طور که میدانید در قسمت مقالات سایتمون درباره ی دستگاه ها و انواع آن توضیحاتی کامل به صورت اختصاصی داده شده است و امروز میخواهیم درباره ی فلزیاب برای شما توضیحاتی بدیم و اطلاعاتی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم تا خرید کامل تر و بهتری را داشته باشید و با شرکت شهر تجربیات بهتری را برای خرید خود کسب کرده باشید .

فلزیاب شهر

فلزیاب وسیله‌ای است که برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی یا گم شده درون زمین ، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته می‌شود و یک دستگاه موثر در یافتن فلزات در عمق زمین و یا دورن اجسام است که بر طبق باور قدیمی برای یافتن گنج از آن استفاده می شود . این دستگاه ها انواع مختلفی دارد و لذا پیش از خرید یا هر عمل دیگری ، می بایست اطلاعات کافی از خود فلزیاب، انواع آن ها و نحوه ی کارکردشان به دست آورد ، و بعد از بررسی و تحقیق بهترین و مناسب ترین آن ها را برای خرید انتخاب نمود .

هیچگاه منظور از دستگاه فلزیاب آن چیزی نیست که در تصور عامیانه وجود دارد :

از این دستگاه ها برای موارد مختلفی استفاده می کنند که جست و جوی طلا نیز یکی از آن هاست .

معمولا با شنیدن کلمه گنج یاب به گوش کسی اولین موردی که به ذهن او می رسد تلاش برای پیدا کردن گنج و اجناس قدیمی و عتیقه می باشد. گاها نیز به بعضی از افراد ترس و استرس وارد می شود که از نظر قانونی مشکلی برای استفاده کنندگان ایجاد می شود. اما دستگاه گنج یاب یا فلزیاب امروزه کاربردهای بسیاری در هر جامعه ای دارد. از فروشگاه های ساده در سطح شهرها تا گیت های فرودگاه ها همگی از تکنولوژی دستگاه گنج یاب یا بهتر بگوییم فلزیاب بهره می برند  .

سوالی که از فلزیاب در ذهن افراد مطرح می شود

این است که :

فلز یاب چیست و دستگاه فلزیاب چگونه کار می کند؟

یا چگونه می توان از گنجیاب برای جست و جوی فلزات در عمق زمین استفاده کرد؟

این دستگاه را از چه طریقی می توان تهیه کرد؟

آیا تضمین و خدمات پس از فروشی برای این محصول استفاده می شود؟

و در نهایت سوال کلی که وجود دارد این است که آیا دستگاه فلزیاب واقعا به کشف طلا کمک می کند؟

همه این سوالات را می توان تنها با یک جست و جوی ساده در سایت های مختلف به دست آورد اما مهم ترین نکته در انتخاب دستگاه فلزیاب آن است که این دستگاه باید چه ویژگی هایی داشته باشد. دستگاه فلزیاب یا گنج یاب به تجهیزاتی گفته می شود که توانایی تشخیص وجود قطعات فلزی را در هر شرایطی مانند زیر خاک، درون سنگ ها و… داشته باشند . هر چقدر توانایی دستگاهی در تشخیص فلزات بیشتر باشد کاربرد آن نیز تخصصی تر می گردد .

 

فلزیاب
فلزیاب

 

برای مثال :

طلایاب به دستگاهی گفته می شود که توانایی تشخیص آهنی یا غیر آهنی بودن فلز از فلزات دیگر را داشته باشد.

اما اگر به طور ساده بخواهیم عملکرد یک دستگاه فلزیاب یا گنج یاب را شرح دهیم به این صورت می باشد که :

این دستگاه یک میدان مغناطیسی در حول دیسک خود ایجاد می کند .

با نزدیکترین دیسک به زمین یا محیط های دیگر اگر فلزی در آن محدوده باشد میزان شدت میدان مغناطیسی را تغییر می دهد .

در این شرایط احتمال وجود فلز در آن منطقه وجود دارد .

البته بسته به میزان شدت تغییر میدان مغناطیسی و توانایی دستگاه عمق جستجو مشخص می شود .

مثلا برای فلزات قدیمی که مدت هاست زیرخاک هستند فرکانس آنها بسیار بالاست .

به همین علت در بسیاری از موارد می شنوید که دستگاه به اشتباه تشخیص داده است.

این مطلب درست است که تجهیزات و دستگاه های فلزیاب بسیار پیشرفت داشته اند و در موارد بسیار حساس امنیتی نیز به کار می روند اما برخی از شرکت ها با حقه های تبلیغاتی سعی دارند به هر نحو ممکن محصولاتشان را به فروش برسانند. در عمل هیچ گونه تجهیزاتی وجود ندارد که دارای چنین امکاناتی باشد .

 

فلزیاب ارزان
فلزیاب ارزان

 

برجسته ترین موضوعی که هنگام تهیه دستگاه فلزیاب باید به آن اهمیت دهید نوع این دستگاه است .

بر همین اساس ابتدا باید نیاز خود را مشخص کنید .

در زیر چند سوال از فلزیاب مطرح کرده ایم که میتواند شما را در رابطه با اطلاع از نیاز هایتان کمک کند :

آیا از گنجیاب برای تفریح و سرگرمی استفاده می کنید ؟

آیا عمق نفوذ برای شما اهمیت دارد ؟

فلزیاب را در چه مکانی می خواهید استفاده کنید ؟

آیا وزن، صفحه دیجیتال، کارکرد و قدرت تشخیص دستگاه تاثیری در انتخاب شما خواهد گذاشت ؟

البته سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد، که پیش از هر چیز باید به آن پاسخ داده شود .

بعد از یافتن پاسخ این سوالات می توانید از میان انواع فلز یاب ها بهترین آن را با توجه به کاربردشان و البته نیاز خودتان، انتخاب کنید .

دستگاه های فلزیاب شامل انواع مختلف :

فلزیاب تفریحی

فلزیاب صنعتی

فلزیاب حرارتی

فلزیاب مغناطیسی

فلزیاب فرکانسی و… میباشد .

که هر فرد با توجه به نیاز های خود آن را انتخاب میکند .

یکی دیگر از موارد مهم انتخاب یک دستگاه فلزیاب شناخت اجزای این دستگاه است .

شما هرگز نباید به صرف نام یک فلز یاب، این دستگاه را خریداری نمایید .

پیش از هر چیز بهتر است درباره اجزای فلزیاب خود اطلاعاتی به دست آورید .

فلزیاب هایی که در شرکت های فلزیاب معمولا به فروش میرسد و برای کار کاوش استفاده میشود معمولا دو مدل پالسی و وی ال اف است .

دستگاه وی ال اف ( VLF ) :

وی ال اف VLF برگرفته از سه کلمه very low frequence ( فرکانس خیلی پایین  ) و دستگاههایی که با فرکانس خیلی پایین کار می کنند به نام VLF شناخته می شوند از قابلیت های این دستگاهها میتوان به :

کاوش فلزات ریز

حساسیت فوق العاده به طلا

کارکرد نسبتا آسان

و همچنین ثبات پایداری بالا اشاره کرد .

باند VLF از طیف فرکانسی 3 kHz تا 30 kHz می باشد .

دستگاه های VLF عبارتند از :

کوچکترین ، سبک ترین ، قابل حمل ترین ، ساده ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم ها در دنیا که تا این زمان ساخته شده اند این سیستم با استفاده از 2 سیم پیچ به شکل DD که یکی فرستنده و یکی گیرنده است کار می کند و همانند سیستم پالسی یکی از پر کاربردترین فلزیابها در دنیا می باشد و بیشتر برای شکار آیتم های فلزی ریز مانند سکه انگشتر قطعه های ریز طلا و… استفاده می شود .

دستگاه های وی ال اف دقت بسار زیاد اما عمق کمی دارند .

این دسته فلزیاب‌ ها که معمولاً خیلی سبک و بوده و دیسک آن‌ها کوچک ( دیسک استاندارد آن‌ها ۲۵ سانتی‌متر ) می‌باشد .

عمق کاوش فلز آن‌ها نیز معمولاً کمتر از یک متر می‌باشد .

به این معنی که یک فلز به شکل مربع به اندازه ۱متر در ۱متر را حداکثر می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند .

فلزیاب‌ های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌اند .

این نوع فلزیاب‌ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته می‌باشند .

فلزیاب‌های تفریحی که دارای نمایشگر دیجیتالی می‌باشند قدرت تفکیکی کم و بیش برابر با ۸۰٪ دارند .

به این منظور که می‌توانند فلزات آهنی را از فلزات غیر آهنی با دقت ۸۰ درصد جدا کنند.

 

فلزیاب اصل
فلزیاب اصل

 

دستگاه پالسی ( pulse induction ):

در تکنولوژی القایی پالس ، ما به دو کویل مجزا ، فرستنده و گیرنده نیازی نداریم ، اما تنها یک کویل به عنوان فرستنده و گیرنده با سایزهای مختلف استفاده می شود . این تکنولوژی , شارژ پالس های جریان را از طریق یک سیم پیچ نشان می دهد . هر پالس یک میدان مغناطیسی مختلط ایجاد یا تولید می کند . هنگامی که پالس رو به خاموشی می رود ، فروپاشی میدان مغناطیسی اتفاق می افتد و موجب ایجاد یک دامنه شیب دار در کویل می شود . این سنبله چند میکرو ثانیه طول می کشد و موجب جریان دیگری از طریق کویل می شود که به ( back emf ) معروف است .

هنگامی که شیء فلزی در مجاورت میدان مغناطیسی سیم پیچ قرارگیرد ، پالس یک میدان مغناطیسی مخالف در جسم ایجاد می کند به عبارتی لحظه ای فلز را مغناطیسی می کند و سپس موج حاصل شده ابتدا توسط پیش تقویت کننده تقویت شده و به قسمت نمونه برداری و سپس به قسمت vco یا صوتی دستگاه میرود تا آلارم صوتی ایجاد گردد .

دستگاه های پالسی دقت خوبی دارند اما اجسام بزرگتر را در عمق بیشتر میتونن پیدا کنن .

فلزیاب‌های پیشرفته، قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب‌ها دیگر را دارا می‌باشند .

فلزیاب‌های پیشرفته دارای وزن نسبتاً سنگینی هستند .

دلیل وزن آن است که در آن‌ها به ولت مصرف مضاعف برق از باتری‌های اسیدی مشابه موتورسیکلت استفاده شده .

معمولاً خود فلزیاب یا باتری آن‌ها یا هر دوی آن‌ها به کمر بسته می‌شود .

فلزیاب‌های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارند و نمی‌توانند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند اطلاع می‌دهند.

فلزیاب‌های پیشرفته مانیتور ندارد و ساده می‌باشند.

فلزیاب‌های فرکانسی :

فلزیاب و طلا یاب با فرکانس پایین که از نوع فلزیاب فرکانس القائی یا فلزیاب جذبی با تنظیمات تفکیک و تشخیص (EDIT) یا (VDI DISC) و سطح و حجم ترشهولد (THRESHOLD) یا تارگت ایکس (TARGET X) می‌باشد توان بالای در تشخیص و تفکیک فلزات و اهداف مانند طلا و … را به صورت مجزا از یکدیگر داشته و در هر نوع صحنه کار که خاک بد ، زمین بد یا زمین آلوده باشد به راحتی می‌تواند اهداف را تفکیک نموده و تشخیص دهد و اپراتور فلزیاب یا کاربر فلزیاب باید با این نوع فلزیاب تمرین نموده زیرا با تمرین تجربه بدست آورده و با مهارت خود در هر نوع صحنه کار این نوع فلزیاب فرکانس پایین را متناسب تنظیم نماید تا عامل کشف طلا یا هدف واقعی گردد .

فلزیاب‌ها در تفکیک و شرایط تشخیص فلزات از جمله طلا ، نقره ، مس ، روی ، آهن ، نیکل ، کروم ، آلومینیوم ، برنز ، برنج ، قلع و آلیاژ فلزات به نسبت نوع مدار خود می‌تواند تنظیمات تفکیک را دارا باشد و تشخیص فلز آهنی یا فلز بی‌ارزش از فلز غیر آهنی یا فلز با ارزش در اصل تشخیص تفاوت بین فلزات به نسبت تفکیک می‌باشد .

 

فلزیاب اورجینال
فلزیاب اورجینال

فلزیاب‌های مغناطیسی :

شرایط متعلق به فلزیاب مغناطیسی و فلزیاب ولتاژ القائی مانند فلزیاب پالسی (PI) ، فلزیاب (VLF) ، فلزیاب (BFO) ، فلزیاب تی ار (TR) و دستگاه‌های مغناطیس سنج از نوع مگنومتر یا مگنت و تسلا می‌باشد که عملکرد این دسته دستگاه ها عمل تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جستجو گر یا کوئل ، لوپ و سنسور مغناطیسی می‌باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی یا منابع یا تغییرات لایه‌های زمین در صحنه کار می‌تواند مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم‌ها ایجاد نماید و تنظیمات تشخیص فلزات در فلزیاب مغناطیسی به صورت همه فلزات (ALL METAL) و تفکیک (DISCRIMINATION) یا (DISC) می‌باشد.

فلزیاب حرارتی راداری زمینی :

سیستم حرارتی راداری زمینی از منابع زیر دست یا پائین دست رادار زمینی دستی می‌باشد . این دسته سیستم‌ها از نظر عملکرد دارای قدرت بالایی می‌باشد و با تعیین عدد(VDI) و ابعاد هدف ترشهولد (THRESHOLD) می‌تواند واکنش دقیقی را برای تشخیص هدف ، طلا یا انواع فلزات با رنگ مربوط را داشته باشد ، اما برای عملیات نیازمند تجربه بالا اپراتور است. تخصص در زمینه عملیات با این سیستم‌های حرارتی راداری به تشخیص نوع رنگ ، اعداد ، تصاویر ، لکه رنگ ، صدا و حرکت آنتن نیز بستگی دارد که تشخیص آن به نوع مهارت اپراتور فلزیاب بستگی دارد .

سیستم فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی دستی حرارتی با نرم‌افزارهای گوناگون عمل می‌نماید که مخصوص خود این سیستم‌ها می‌باشد. فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی دستی حرارتی توانائی کاوش اهداف را با رنگ و اعداد (VDI) متعلق به همان هدف یا طلا را دارا می‌باشد و با هر دو نرم‌افزار برنامه لکه رنگ سه رنگ و نرم‌افزار تفکیک رنگ (COLOR PRO) عمل می‌نماید.

فلزیاب های فرکانسی آنتنی :

آنتنی فرکانسی یا فرکانسی ( رادار ) خصوصیات خاص عملکردی خود را دارا می‌باشد و این خصوصیات در دستگاه فرکانسی یا فلزیاب آنتنی فرکانسی مشخص نمودن نوع هدف یا فلز مانند طلا، نقره، مس، روی، آهن، نیکل، کروم، برنز، پلاتین، قلع و آلومینیوم به صورت مجزا با عدد وی دی ای VDI در تفکیک طبق اصول جداسازی انرژی فرکانس طلا یا انواع فلزات می‌باشد و وجود تنظیمات سطح و حجم ترشهولد THRESHOLD این موقعیت در فلزیاب فرکانسی یا فلزیاب آنتنی فرکانسی را ایجاد می‌نماید که بتواند موقعیت مواد معدنی، منابع، سنگ‌ها، کانی‌ها و اثر آن بر روی طلا یا هدف مورد نظر را تشخیص داده تا در تنظیمات لحاظ نمود و از خطا جلوگیری گردد.

ردیاب ها یا دستگاه های آنتن راداری دو دسته آنتن هستند که می توانند محیطی در حدود دو هزار متر مربع را کاوش کنند. این دستگاه ها می توانند کاوشگران را تا نزدیکی هدف راهنمایی کنند و سرعت کاوش را به مراتب بالاتر ببرند. این سیستم کمکی به دو صورت فرکانسی و خوراک خور کار می کند.

دستگاه فلزیاب چند کاره :

فلزیاب های چند کاره به خاطر اینکه ترکیبی از چند نوع سیستم کاوش هستند دارای قابلیت و عملکرد های متنوعی می باشند. و عملا با خرید یک دستگاه شما صاحب چند دستگاه خواهید شد. و این در حالی است که قیمت تک تک آنها را پرداخت نکرده اید. بهترین و کار آمدترین دستگاه های مکمل که می توانند در دفینه یابی کمک کنند فلزیاب آنتن راداری ، اسکنرها و یون یاب ها هستند.

اسکنر ها :

اسکنرها می توانند تصاویر لایه های زمین را به صورت دو بعدی و سه بعدی به کاوشگران نشان دهند .

این سیستم به دستگاه های تصویری هم شهرت دارد که می تواند تصاویر را به دو صورت لایو ویدیو و عکسبرداری چند بعدی به دست کاوشگران برساند.

فلز یاب معمولاً دارای اجزای زیر است :

جعبه کنترل

میله

دیسک یا آنتن

پس از این مورد لازم است تا تکنولوژی های به کار رفته در آن را نیز بررسی کرد که شامل :

تکنولوژی فرکانس پایین ، نوسان ساز یکسان ، القا پالسی میباشد .

هر کدام از تکنولوژی های به کار رفته در فلزیاب می تواند در نتایج به دست آمده دخیل باشد و لذا بهتر است پیش از هر چیز به این مورد دقت کنید. هر کدام از این اجزا در سیستم نقشی را بر عهده دارند که متناسب با نوع تکنولوژی تفاوت هایی در آنها دیده می شود .

حال که تمامی مراحل شناخت و انتخاب یک دستگاه را گذراندید بهتر است کمی اطلاعات در مورد نحوه کار با دستگاه به دست آورید. این اطلاعات در مورد مدل های مختلف تفاوت دارد و از طرفی هر مدل قابلیت هایی را در اجرای کار دارد که در دیگر مدل ها وجود نخواهد داشت. از این رو صرفاً خرید یک گنجیاب برای شما نتایج موثری را به دنبال ندارد و پیش از آن بهتر است در موارد بیان شده اطلاعاتی را به دست آورید . قیمت انواع گنج یاب و شرکت های وارد کننده این دستگاه به کشور نیز بعد از انتخاب نوع فلز یاب و کارایی آن نیاز به بررسی دارد .

گروهی از انواع فلزیاب که میتوانید در این سایت مشاهده کنید میتوان به شرح زیر نام برد :

فلزیاب آنتنی ، فلزیاب فرکانسی ، فلزیاب حرفه ای ، فلزیاب با کیفیت ، فلزیاب کارکرده ، فلزیاب پالسی ، فلزیاب دلتا پالس ، فلزیاب نقطه زن ، کیت فلزیاب ، فلزیاب یونی ، فلزیاب بلغارستانی ، فلزیاب اقساط شیراز ، فلزیاب صوتی ، شاقولی فلزیاب ، فلزیاب ضد ضربه ، فلزیاب فیشر آمریکا ، فلزیاب حرفه ای شیراز ، فلزیاب اصل و با کیفیت ، ماهواره ای فلزیاب ، مشخصات فلزیاب گرت

فاکتور های زیادی برای خرید دستگاه انتخاب نهایی وجود دارد که برخی از آن ها متاسفانه در باور ما جای گرفته اند و شاید بخشی از آن به دلیل محدودیت استفاده از سیستم های قدرتمند تر باشد که تنها در بازار های جهانی عرضه می شوند . مثلا مدام می شنویم دستگاه هایی که قیمت بالاتری داشته باشند می توانند کیفیت کار بالا تر داشته و در واقع تشخیص نوع فلز را تضمین می کنند. در صورتی که این طور نیست. حتی برخی از مدل ها ممکن است قیمتی واقعی در بازار ایران نداشته باشند. در نتیجه باید بدانید که فلزیاب های صرفا گران ایده آل شما نخواهند بود .

کسانی که از دستگاه های فلزیاب ، گنج یاب و طلایاب استفاده می کنند می دانند که :

ویژگی های مختلف دستگاه می تواند در رسیدن اهدافی که فرد دارد بسیار موثر باشد .

به همین دلیل است که از میان مارک ها و انواع مختلفی که در بازار وجود دارد باید :

با اطلاعات دقیق برای خرید بهترین و مناسب ترین محصول و دستگاه نسبت به کارایی مورد نظر اقدام نمود .

در شرکت شهر سعی شده است بهترین دستگاه‌های موجود در بازار‌های بین المللی برای شما انتخاب شود .

شما را برای یک انتخاب مطمئن و صحیح یاری دهد تا بتواند ضمن معرفی محصولات این شرکت ، شما را برای رسیدن به اهدافتان راهنمائی نماید .

برای یک خرید هوشمندانه میتوانید با مشاورین ما در ارتباط باشید . 09013000352

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *